STPK30KP24A
- Mfr.Part #
- STPK30KP24A
- Manufacturer
- SMC Diode Solutions
- Package/Case
- Datasheet
STPK30KP24A
- Description
- 30000W, 24V, SPD4-1, TRANSIENT V
- Stock
- 272
- Quality
- Manufacturer :
- SMC Diode Solutions
- Product Category :
- TVS - Diodes
- Applications :
- General Purpose
- Bidirectional Channels :
- Capacitance @ Frequency :
- Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
- 753A
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 150°C (TJ)
- Package / Case :
- SPD4-1
- Power - Peak Pulse :
- 30000W (30kW)
- Power Line Protection :
- No
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- SPD4-1
- Type :
- Zener
- Unidirectional Channels :
- 1
- Voltage - Breakdown (Min) :
- 26.7V
- Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
- 39.8V
- Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
- 24V